skip navigation

DFW Showcase Tournament: 16u/17u/18u

Tournament Information

Date: July 5th-8th

Age Groups: 15u/16u/17u/18u

Games: 5 (weather permitting)

Format: Pool Play followed by Single Elimination Chamionship Bracket

Entry Fee: $950

Gate Fee: $5.00/Day (Children 12u & under FREE)

Fields: Arlington Martin, Burleson Centenial, Colleyville Heritage, Haltom, LD Bell, Euless Trinity,  Grapevine, PDC(Meadow Park) & Irving MacArthur

 

Format

15u: Teams will play 5 pool games.  The two pool winners will advance to the Championship game on Sunday at Airhog Stadium.  All other teams will be done for the weekend

16u:Teams will play 5 pool games.  The three pool winners will advance to the Bracket play on Sunday.  The #1 overall seed will go straight to the Championship Game at Airhog Stadium.  All other teams will be done for the weekend

18u: Teams will play 4 pool games.  The 5 pool winners will advance to Bracket play on Sunday.  All other teams will play one consolation game on Sunday.

2018 Committed Teams

# Team Age
1 Arlington A's 16u Navy* 16
2 Arlington A's 16u Red* 16
3 Arlington A's 17u Navy* 17
4 Cardinals 17
5 Cavemen Garcia 16
6 Cooperstown Cobras Williams 15
7 Dallas Braves 15
8 Dallas Mustangs Green 15
9 Dallas Mustangs Hoffpauir 15u 15
10 Dallas Mustangs Hoffpauir 16u 16
11 Dallas Mustangs Lott 16
12 Dallas Raiders 2018 Neptune 18
13 Dallas Raiders 2020 Yarbrough 16
14 Dallas Tigers Rogers 18
15 Dallas Tigers West 16
16 Dallas Titans 14
17 DFW Suns 17
18 DFW Twins 15u 15
19 DFW Twins 16u Buddy 16
20 DFW Twins 16u Reynolds 16
21 DFW Twins 18u 18
22 FBA Rough Riders 14
23 Gators Brownlow 16
23 Gators Conkle 15
24 Gators Hastings 18
25 Gators Reagan 16
26 Gators Vine 18
27 Keller Aces 15
28 PTC Aces 15
29 McKinney Marshals Allen 15
30 McKinney Marshals Robertson 17
31 Next Level Baseball - Gonzalez 18
32 No Creek Cowboys 17
33 Shockers Black 18
34 Shockers Gray 16
35 Shockers Red 18
36 Stix 2021 Kennedy 15
37 Stix 2020 Algiene 16
38 Stix 2020 Hendrix 16
39 Stix 2019 White 17
40 Stix 2018 Red 18
41 Texas Lions 15u 15
42 Texas Lions 16u 16
43 Texas Lions 18u 18
44 Texas Pirates 16
45 Texas Sox Sykes 18
46 X5 Elite Peterson 17

2017 Participants

Team City
1 Arlington A's Biggins Arlington
2 Arlington A's 18 Preston Arlington
3 Cavemen Harvard Arlington
4 C3 Futures Ford Roanoke
5 Dallas Banditos Dallas
6 Dallas Mustangs Abate Sherman
7 Dallas Outlaws Dallas
8 Dallas Raiders Grapevine
9 Dallas Spin Benbow Dallas
10 Dallas Tigers Bankston Coppell
11 Dallas Titans Dallas
12 DBat Elite Gros Dallas
13 DFW Cardinals Grapevine
14 Fort Worth Cats 15 Black Fort Worth
15 Fort Worth Cats 15 Gray Fort Worth
16 Fort Worth Cats 16 Fort Worth
17 Gators Hastings Benbrook
18 Gators Kunkle Benbrook
19 Gators Reagan Benbrook
20 Keller Indians Edwards Keller
21 MacArthur Irving
22 McKinney Marshals Bern McKinney
23 McKinney Marshals Patterson McKinney
24 Monarchs 16u Fort Worth
25 Monarchs 17u Fort Worth
26 NTX Broncos McKinney
27 NTX Bulls North Richland Hills
28 OFI Baseball 16u Kennedale
29 Ronin South Ennis
30 Stix 2017 Black DFW
31 Stix 2020 Bostick DFW
32 Stix 2020 Goetz DFW
33 Stix 2019 West Argyle
34 Stix 2020 West Argyle
35 Stix South 15 Black Cleburne
36 Stix South 15 Red Cleburne
37 TBA Rangers Delino Sherman
38 Team Elite Roanoke
39 Texas Blackhawks Holder Keller
40 Texas Blackhawks Jimenez Keller
41 Texas Blackhawks JT Keller
42 Texas Blackhawks Pelosi Keller
43 Texas Blackhawks Macy/Harrison Keller
44 Texas Lions Harder Mansfield
45 Texas Lions Semp Mansfield
46 Texas Lions Walker Mansfield
47 Warriors Baseball Aledo
QuikTrip park will host Championship games and select pool games for this tournament.

QuikTrip park will host Championship games and select pool games for this tournament.

DFW Showcase 2016 Results


Hunter Pence

TPA Showcase 2015 Results

18u Division

Champion: Fort Worth Cats
Runner-up: DFW Blue Jays

16u Division

Champion: TC Bulldogs
Runner-up: Stix South

15u Division

Champion: FW Cats Black 
Runner-up: Dallas Mustangs

TPA Showcase 2014 Results

18u Elite Division

Champion: Blackhawks Gaviglio
Runner-up: NTX Gladiators

18u Premier Division

Champion: Fort Worth Cats White
Runner-up: Texas Stix Mavroulis

16u Elite Division

Champion: Fort Worth Bomber Shultz
Runner-up: Dallas Dodgers Black

16u Premier Division

Champion: NTX Stix Black
Runner-up: NTXBC Dirtbags Woods